Yenişehir, Diyarbakır
0531 838 53 69

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu, sporcu olmaya yatkın ve spor hedefli kariyer planı olan aday öğrencilere, Spor Liselerini kazanabilmeleri için %100 başarı odaklı eğitim veriyor. Bu liseler Ortaöğretim öğrencilerinin yetenek ve ilgilerinin erken keşfedilerek BESYO bölümlerine kadar geçecek süreyi kaybetmemeleri için kurulmuş bir eğitim kurumudur. Liselere giriş belli başlı şartlar çerçevesinde yapılmaktadır. Buna göre:

 • 4, 5, 6 ve 7. Sınıfa ait Beden Eğitimi derslerinin yarıyıl not ortalamasının aritmetiği 4.00 olması beklenir.
 • Tek tabipten alınmış Beden Eğitimi ve Spor yapmasına engel teşkil etmeyecek bir rapor. (Rapor tercih edilen Spor Lisesi müdürlüklerince teslim alınır, öğrenci Lisesini kendisi seçmektedir.)
 • Spor Liseleri salonlarında yapılacak özel yetenek testlerinde istenilen başarı oranının yakalanması

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu yukarıdaki şartları dikkate alarak özel yetenek testlerinde öğrencinin yeteneği ve ilgisi doğrultusunda sınava başarı ile hazırlamaktadır. Bu süreçte gerekli olan güç, kondisyon, sınav bilgisi ve parkur uzman kadrosunca detaylı bir şekilde verilmektedir. Bu Liselerden mezun olan öğrenciler, farklı branşlarda uzmanlaşma şansı elde etmektedirler. Dolayısı ile Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu geleceğin akademisyeni, öğretmeni ve Türk sporunun gelişmesi için kesintisiz başarı ile hizmet vermektedir. Evrensel boyutlara dayanan bu liselerin sayıları çok fazla değildir ve bu sınavı kazanmayı zorlaştırmaktadır. Bu noktada Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu aday öğrencinin kazanması için gerekli ekstra efor, çaba ve kondisyonu başarı ile vermektedir.

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu gerek Diyarbakır içerisine gerekse de il dışındaki spor liselerinde öğrenci hazırlamaktadır. Diyarbakır içerisinde Yenişehir ilçesinde bulunan Diyarbakır Spor Lisesi’ne başarı ile uzun yıllardır sporcu yetiştirmektedir.

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu Sporcu Yetiştirme Amaçları

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu; zeki, çevik, ahlaklı ve alanında başarılı olabilecek aday öğrencileri sporcu olarak yetiştirmeyi ve ve bu hizmetiyle Türkiye Cumhuriyetine katkıda bulunmayı amaçlar. Spor akademimizin diğer temel amaçları şöyledir:

 • Spor akademimiz tarafından beden Eğitimi ve Spor alanında temel bilgi ve becerileri kazanmaları için ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim ve öğretim görmelerini
 • Geleceğin başarılı sporcuları olarak milli değerlerine sahip birer sporcu olmaları
 • Spor akademimizin yetiştirdiği aday öğrencinin alanı ile ilgili dünyadaki gelişmeleri dikkate alan spor adamları olarak Türk Sporunu geliştirecek ve temsil edebilecek gençler yetiştirecek birikime sahip olmaları
 • Spor disiplini ve centilmenliğini kendisine düstur edinmeleri ve örnek bireyler olarak yetişmelerini, gelecekte ise kendi öğrencilerini bu amaçla yetiştirmeleri
 •  Beden Eğitimi ve Sporla ilgili yükseköğrenim programlarına hazırlanmalarını ve kariyerlerine etkin bir şekilde devam etmeleri
 • Spor alanında araştırmaya yönelmelerini, bu alanda yetenekleri doğrultusunda uygulama yapabilecek kişiler olmaları ve alandaki eksiklikleri fark ederek pratik çözüm üretebilmeleri

Peki Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursunun bu temel amaçları dikkate alarak yetiştirdiği geleceğin sporcuları, Spor Lisesi’nden mezun olduğunda ne iş yapabilir?

İş İmkanı

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu’nun başarı ile yerleşmesini sağladı aday öğrenci Spor Lisesinden mezun olduktan sonra spor tesisi yöneticisi ve kulüp yöneticisi alanlarda çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra 18 Nisan 2019 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasındaki iş birliği sayesinde1’nci kademe antrenörlük (yardımcı antrenörlük) belgesi alabilecekdir.

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursunun hazırladığı aday öğrenci Spor Lisesinden mezun olduğunda Ortaöğretim Başarı Puanı 0.06 ile çarpımakta ve ek puan almaktaydı. Ancak ÖSYM’nin güncel klavuzunda bu işlem kaldırımıştır. Bunun yerine Spor Lisesi mezunları aşağıdaki bölümlerden %3 ek puan alabilirler:

 • Antrenörlük Eğitimi
 • Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 • Eğzersiz ve Spor Bilimleri
 • Engellilerde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 • Rekreasyon Yönetimi
 • Spor Bölümleri
 • Spor Yönetimi
 • Spor Yöneticiliği

<h3> Spor Liselerine Giriş Şartları Nelerdir? </h3>

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu’nun Spor Lisesilerine hazırladığı aday öğrenciler bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre:

 • 8. Sınıfı başarılı bir şekilde bitirecek seviyeye gelen Ortaokul ve İmam Hatip Lisesi Mezunu
 • Spor Liseleri için LGS şartı aranmamakla birlikte özel yetenek testinden belirli bir başarı puanı istenmektedir.
 • Özel yetenek sınavında 50 ve üzerinde puan alanların; yetenek sınavının % 70'i ile ortaokul başarı puanının %30'u alınarak 100 tam puan üzerinden puan üstünlüğüne göre değerlendirme ve sıralama yapılır. Okulun kontenjanına göre sıralamada en yüksek olandan başlanarak aday öğrenciler sıralanmaktadır.

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu’nun alanında uzman kadrosu ile Spor Liselerine başarı ile yerleştirdiği aday öğrenciler bireysel ve takım sporları ile ilgili eğitim almaktadırlar. Bunun yanı sıra Spor Liselerinde voleybol, futbol, güreş, basketbol gibi belirli bir spor dalı üzerine de uzmanlaşabilmektedirler.

<h4> Spor Liselerine Giriş Sınavları ve Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu’nun Tutumu <h4>

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu, Spor Liseleri alım şartlarını ve gerekli parkur sistemlerini yakından takip etmektedir. Bu bağlamda Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır Spor Lisesi de Haziran-Temmuz ayları içerisinde alımları ilan etmekte ve Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu’da bu takvime göre öğrenci hazırlamaktadır. Öncelikle aday öğrenci ile ön görüşme yapan spor akademimiz Yetenek Sınavı ile öğrenci alınan okulların başvuru süreci Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme işlemleri başlamadan önce planlar, hedefler ve olabilitesi olacak işler üzerine konuşma yapar. Bu itibarla okullara kesin kaydı yapılan aday öğrenciler diğer okul türlerini tercih edemeyeceği için Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu bu yolda klavuz ve rehber görevi görmektedir. Doğru antrenman ve doğru hedef ile başarıya ulaşan ancak Yetenek Sınavı sonucuna göre kaydını iptal ettiren öğrenci, yine başka bir okul türü için tercih yapma hakkı elde edebilecektir.

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu Aday Öğrenciyi Nasıl Hazırlar?

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu, aday öğrencinin girmek istediği Spor Lisesi hakkında daha önceden bilgi sahibidir. Alanında uzman kadrosu ile sınava yönelik gerek ekip çalışması gerekse de bireysel çalışma ile sınavda başarılı bir puan alınabilecek düzeyde öğrenciyi hazırlar. Peki Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu hangi konular üzerinde durmaktadır?

1) Fiziksel Uygunluk

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu bu alanda aday öğrencinin farklı istasyonlardan oluşan motor becerilerini test eder ve gelişmesine katkıda bulunur.

2) Ritim

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu, aday öğrencinin sınav süresi performansını ve çabukluğunu arttırmak için gerek depar testleri gerekse de 30m sürat koşusu ile bu alanda becerilerin gelişmesini sağlar

3)Sporcu Geçmişi

Spor Liselerinde takım sporları ve bireysel sporlarda şampiyonlukları bulunan öğrenciler özel yetenek snavında extra puan alabilmektedir. Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu bu alanda aday öğrenciyi bilgilendirerek uzman olduğu konu üzerinde çalışmalarına devam eder. Spor Liselerine girdikten sonra da öğrenci ile çalışmalarını sürdürür ve gelişimini yakından takip eder.

Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu, tüm bu detayları uzman ekibiyle birlikte uzun süredir %100 başarı oranı ile yapmaktadır. Başarı tesadüf değil, sıkı çalışmayla gelmektedir. Sizde Diyarbakır Spor Liselerine Hazırlık Kursu ile hedeflerinize ve hayallerinize ulaşmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır!